Mimo iż przepisy polskiego prawa budowlanego nakazują likwidację barier architektonicznych to jeszcze nadal w wielu miejscach one występują.
Zawsze, gdy do budynku prowadzą schody to powinny one mieć alternatywę w postaci podjazdu dla wózków. Jest to szalenie ważne zarówno dla osób z niepełnosprawnością ruchową jak i dla osób mających małe dzieci. Podjazdy przydają się też wielu ludziom, którzy przemieszczają się z ciężką walizką na kółkach lub popularnym wózkiem na zakupy.
Często machinalnie wchodzimy do budynku czy sklepu po przysłowiowych trzech schodkach jednak, gdy w rodzinie pojawia się małe dziecko to dopiero wtedy zaczynamy dostrzegać problem, że nawet te trzy schodki stanowić mogą dla nas kłopot. Bywa, że po złamaniu lub zwichnięciu nogi poruszać się musimy o kulach to wówczas właśnie podjazd dla wózków pozwala nam na wygodniejsze wejście.
W miejscach gdzie takiego podjazdu nie ma – na przykład w budynkach gdzie jedynie kilka stopni trzeba pokonać montuje się specjalne platformy czy wysięgniki ułatwiające osobom z niepełnosprawnością ruchową przemieszczanie się.
Ważnym elementem dostępności architektonicznej budynku jest dostosowanie szerokości drzwi i pomieszczeń. Drzwi muszą być na tyle szerokie, że musi się w nich zmieścić wózek inwalidzki w tym wózek elektryczny, który jest szerszy od wózka tradycyjnego.
Mówiąc o odpowiedniej szerokości pomieszczeń należy pamiętać, że również toaleta powinna być dostępna dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Musi w niej być na tyle dużo miejsca, żeby osoba na wózku mogła do toalety bez problemowo wjechać oraz z niej skorzystać – przesiadając się z wózka. Szalenie pomocne w tym mogą być specjalnie zamontowane rączki pozwalające na przytrzymanie się i swobodne przesiadanie.
Nie można, więc powiedzieć, że budynek dostępny jest dla osób z niepełnosprawnością ruchową, gdy nie ma w nim dostępnej toalety.
Praktyka wskazuje, że toalety, na których zawieszony jest „znaczek” przedstawiający osobę na wózku inwalidzkim są zazwyczaj zamknięte oraz brak jest informacji gdzie trzeba się udać by klucz do takiej toalety otrzymać. Jest z całą pewnością dosyć krępujące przemieszczanie się po budynku na przykład jakiegoś urzędu i dopytywanie gdzie można dostać klucz do toalety. Najprościej jest, jeżeli uznajemy, że toaleta dla osób z niepełnosprawnością musi być zamknięta by na jej drzwiach zawiesić kartkę z napisem: „klucz do toalety znajduje się w informacji”.
Warto zwrócić uwagę, że z takiej toalety może chcieć skorzystać także ojciec przychodzący do urzędu z małą dziewczynką. Wówczas taka toaleta staje się toaletą rodzinną. Ojciec, który musi pomóc córce skorzystać z toalety nie wejdzie do toalety damskiej, krępujące jest też zabieranie małej dziewczynki do męskiej toalety.
Podobnie mężczyzna przewodnik niewidomej kobiety nie wprowadzi jej do toalety damskiej – mam tu na myśli przestronną toaletę, gdzie kabiny umieszczone są z dala od wejścia – tak jak ma to miejsce na przykład w centrach handlowych. Owej niewidomej kobiety nie zaprowadzi też ów mężczyzna do toalety męskiej. Doskonałym rozwiązaniem może być tutaj alternatywa skorzystania z toalety dla osób z niepełnosprawnością. Alternatywą może być prośba o pomoc przygodnych kobiet jednak powszechnie dostępna toaleta dla niepełnosprawnych będąca jednocześnie toaletą rodzinną jest doskonałym rozwiązaniem. Gdzie nie gdzie w takich toaletach zamontowany jest specjalny przewijak gdzie można niemowlakowi zmienić pieluchę.
Dostępne windy to takie, do których swobodnie może wjechać osoba z niepełnosprawnością ruchową na wózku inwalidzkim.
Przy montażu nowej windy warto pamiętać o tym, by miała ona oznaczenia w alfabecie brajla dla osób niewidomych.
Szalenie ważne jest by winda wypowiadała też komunikaty głosowe, na którym piętrze aktualnie się znajduje, ponieważ osoba niewidoma nie wie, czy znajduje się już na właściwym piętrze.
Dla osób słabowidzących istotne jest by schody, progi wejścia oznaczone były żółtymi pasami. Żółty pas powinien znajdować się przed pierwszym i za ostatnim schodem ora przed progami. Kolor żółty jest kolorem najdłużej widocznym przez osoby szczątkowowidzące tak, więc jest najlepszym sygnalizatorem.
Również wejścia do budynków – drzwi wejściowe zwłaszcza szklane słabo widoczne powinny być dobrze oznaczone po przez na przykład naklejki kontrastowe, które pozwolą je zobaczyć osobom słabowidzącym.